مدیركل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اولین گزارش خود درباره برنامه هسته‌ای ایران با تاكید بر همكاری ایران و آژانس تاكید كرد، همه ۴ بازرسی سرزده آژانس از تاسیسات غنی‌سازی سوخت ایران پس از آخرین گزارش محمد البرادعی با موفقیت انجام شده است.

به گزارش ایرنا، یوكیا آمانو در این گزارش تاكید كرد، نتایج نمونه‌های محیطی گرفته شده در تاسیسات غنی‌سازی سوخت تا ۲۱ نوامبر ۲۰۰۹ نشان می‌دهد كه در آن مركز حداكثر میزان غنی‌سازی از میزان اعلام شده توسط ایران در پرسشنامه اطلاعات طراحی مرتبط (كه همان ۵ درصد غنی‌سازی است)‌ فراتر نرفته است.

آمانو در این گزارش با تاكید بر این كه آژانس بین ۱۴ و ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۹ یك راستی‌آزمایی فهرست اقلام فیزیكی را در تاسیسات غنی‌سازی آزمایشی سوخت انجام داد كه نتایج آن فهرست اقلام را همان‌گونه كه از سوی ایران اعلام شده بود تایید كرده است، خاطرنشان كرد، نیاز به كارگیری اقدامات بیشتر به منظور تضمین توانایی مستمر آژانس برای راستی‌آزمایی و نبود انحراف مواد هسته‌ای در تاسیسات غنی‌سازی آزمایش سوخت وجود دارد. آژانس در این گزارش به فعالیت‌های هسته‌ای سایت فردو نیز اشاره و تایید كرده است، ساخت تاسیسات فردو ادامه دارد؛ و هیچ سانتریفیوژی به این تاسیسات وارد نشده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، آژانس در نامه‌ای با اشاره به تصمیم ایران برای ساخت تاسیسات نطنز از ایران درخواست كرد تا تایید كند برای ساخت یا اجازه ساخت تاسیسات هسته‌ای دیگری تصمیمی اتخاذ نكرده است و این كه در حال حاضر هیچ تاسیسات اینچنینی در ایران وجود ندارد كه به آژانس اطلاع داده نشده باشد و ایران نیز در پاسخ خود اعلام كرد، ایران آژانس را همان گونه كه پیش از این نیز اعلام كرده بود درخصوص وجود تاسیسات هسته‌ای دیگر در ایران براساس توافق پادمانی با آژانس مطلع خواهد كرد. مدیركل جدید آژانس در اولین گزارش خود در عین حال آورده: ایران تاكنون اجرای كد ۱/۳ تعدیل شده را از سر نگرفته است. بنابراین نبود چنین اطلاعات اولیه‌ای زمان مورد نیاز برای آژانس جهت برنامه‌ریزی ترتیبات پادمانی ضروری بویژه برای تاسیسات جدید را كاهش می‌دهد و سطح اعتماد را در نبود دیگر تاسیسات هسته‌ای كاهش خواهد داد. او همچنین ادعا كرده است؛ برخی اطلاعات، نگرانی‌هایی را درباره وجود احتمالی فعالیت‌های گذشته و حال اعلام نشده در ایران مرتبط با توسعه كلاهك هسته‌ای یا موشك را به وجود می‌آورد.

● سلطانیه: سوالات خارج از تعهدات آژانس پاسخ ندارد

در همین حال علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس با اشاره به گزارش اخیر مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آمانو نیز همچون البرادعی بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاكید كرده است. وی در گفتگو با مهر در بیان این كه برخی ادعا كرده‌اند در گزارش آژانس به عدم پاسخ قانع‌كننده ایران به آژانس اشاره شده است، گفت: ایران به تمامی موارد مربوط به فعالیت، تعهدات، اساسنامه و قراردادهای بازرسی آژانس در فعالیت‌های هسته‌ای و غنی‌سازی به صورت كامل پاسخ داده و مواردی همچون لپ‌تاپ، ساخت موشك و بمب كه ربطی به فعالیت‌های آژانس ندارد و آژانس نیز حق دخالت و پرسش در این زمینه را ندارد، پاسخ نداده است. سلطانیه افزود: جمهوری اسلامی ایران به سوالات و ادعاهایی كه خارج از حوزه وظایف آژانس انرژی اتمی است، پاسخ نمی‌دهد.

 

 

 رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.