قدس انلاین گزارش می دهد

شیر عملا از سبد غذایی خانواده هاحذف شد!

 

 , سبد غذایی خانواده ها,حدف شیر از سبد غذایی خانواده ها,گرانی شیر,اخبار

 

قدس آنلاین_هنگامه طاهری:وقتی 70 درصد قیمت شیر به خوراک دام بستگی دارد و وقتی خوراک دام یا در تحریم است یا وابسته به نرخ ارز است پس این یعنی شیر ارزان نمی شود.

سوپرمارکتها به طور علنی اعلام می کنند سهمیه شیر آنها از 12 جعبه به 2 جعبه کاهش یافته ،حتی یکی دیگر از خرده فروشهای شیر می گوید: تا به توزیع کننده گفتم پولش را بگذارید به حسابم همان دو جعبه شیر را هم برداشت و برد، قبلا این برخوردها نبود. شیر به اندازه توزیع می شد و اگر مشکل مالی داشتیم بعدا تسویه حساب می کردیم.

 

فروشنده ای دیگر اظهار می دارد : سال گذشته آنقدر شیر اضافه میدادند که مجبور می شدیم مقداری از آن را بریزیم داخل جوی حالا باید زنگ بزنیم التماس کنیم تا شیر بیاورند.به کارخانه توزیع کننده گفتم سال گذشته که به زور به ما شیر اضافه می فروختید با خودمان می گفتیم ما عامل فروشیم برای این که به کارخانه و تولید شیر ضربه نزنیم مازاد بر نیازمان می خریدیم حالا که شماها در صدد تغییر نرخ بازار هستید ما را با مصرف کننده درگیر می کنید؟

 

یک فروشنده دیگر علت کاهش توزیع شیر را صراحتا افزایش قیمت توسط کارخانه ها عنوان می کند.

 

اما آیا واقعا مسوولان قدرت کنترل بازار را ندارند؟

دولت از وجود 4 مافیای شیر در تهران خبر می دهد که در صورت عدم همکاری نام آنها را افشا می کند و اعلام می کند که شیر خام از 720 تومان بیشتر فروخته نشود!

 

سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده تقریبا در خصوص کاهش قیمت شیر به التماس می افتد و می خواهد قیمت شیر و محصولات لبنی که اینک 33 درصد افزایش یافته به قیمت مصوب بهمن ماه برگردد اما دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی این خواسته را از نظر قانون تجارت نامعقول می داند و دست رد به سینه این سازمان می زند.

 

حسین چمنی،مشاور انجمن صنفی صنایع لبنی ایران می گوید: نمی تواند در باره علت کاهش فروش شیر توسط تولید کننده ها به کارخانه ها اظهار نظر کند! اما آنچه مسلم است این که دامداری‌ها به دلیل افزایش قیمت نهاده‌ها و هزینه‌های تولید ناراضی هستند.

 

*ما اصلا کمبود شیر نداریم!

حسین صفر پور، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی اما با صراحت می گوید: ما اصلا کمبود شیر نداریم! فقط نسبت به سال گذشته 10 درصد کم شده!بعد هم اضافه می کند که در حال حاضر مقداری از شیرها دارد خشک می شود ، مقداری به خارج از استان می رود، مقداری به صورت شیر خام در سطح شهر مشهد توزیع می شود و در صد بالایی هم می رود کارخانه ها و به صورت محصولات لبنی در می آید.

 

مدیر عامل یکی از کارخانه های شیر هم به این محصولات لبنی اشاره کرده بود که "شیر را به صورت سایر فراورده های لبنی در می آورند"، حتی شیر استریل تهیه می کنند اما شیر پاستوریزه یارانه ای نمی دهند تا دولت مجبور شود فکری به حال قیمت شیر خام بکند.

اتحادیه‌های تولید کنندگان و معاون و مسئولان وزارت کشور در تهران دور هم جمع می شوند تا در باره قیمت شیر _ این معادله چند مجهولی!_ به نتیجه برسند.

 

*باید قیمت جدید شیر خام بررسی شود

دست آخر هم معاون وزیر کشور اظهار می دارد که باید قیمت جدید شیر خام بررسی شود و جلسه بی نتیجه تمام می شود.

نعمت‌اله ترکی، معاون استاندار تهران تهدید می کند: آن دسته از کارخانجات تولیدکنندگان مواد لبنی که اقدام به افزایش قیمت کرده‌اند با اشد مجازات مواجه خواهند شد. و این در حالی است که دولت و تولید کنندگان شیر خام و کارخانه های لبنی همچنان بر سر قیمت شیر با هم به تفاهم نمی رسند.

این بدان معناست که فرآیند تصمیم گیری در خصوص قیمت شیر می رود که طولانی شود.

صفر پور اظهار می دارد: زمانی می توانیم قیمت شیر خام را کاهش دهیم که نهاده ای را که به دام می دهیم گران تهیه نکنیم.

و بعد از گران شدن 90 درصدی خوراک دام خبر می دهد و یادآور می شود که بخشی از این قضیه به ارز و تحریم ها بر می گردد.این در حالی است که خودش می گوید 70 درصد قیمت شیر به خوراک دام بستگی دارد.

 

بعد هم امید می دهد که مشکلات را به تهران گزارش داده ایم بلکه در خصوص جو و ذرت و سایر علوفه ها گشایشی صورت بگیرد. و ما با خودمان فکر می کنیم وقتی معاون وزیر کشور همه ی دست اند کاران را جمع می کند دور خودش و به نتیجه نمی رسد این گزارشهای استانی به چه کار می آیند؟

 

اما صفرپور از معاون وزیر کشور امیدوار تر است چرا که معتقد است تا یک ماه دیگر کشاورزان جو برداشت می کنند ، وضع علوفه های داخلی خوب می شود و قیمت شیر کاهش می یابد.

با این حال صفوف شیر همچنان طولانی است،عاملان توزیع گلایه مندند و مردم از سوپر مارکتها دست خالی بر می گردند...رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
قیمت لپ تاپ | قیمت تبلت | قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | جوش فلزات | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.